Dambretes Ziņas

Aivars Voceiščuks

1961.g.

Aivars Voceiščuks (Kalnreiņi, Skaņkalnes pagasts,16.02.1942. — 30.09.2010) ir nacionālais lielmeistars 64 lauciņu dambretē un meistarkandidāts 100 lauciņu dambretē.  

Piedzimis Kalnreiņos Skaņkalnes pagastā Valmieras rajonā, tagad Mazsalacas novadā. 1949.gadā kopā ar ģimeni tika deportēts uz Amūras apgabala Zavitinskas rajonu. 1955.gadā atgriezās atpakaļ Latvijā. Pēc tam Aivara Voiceščuka bērnība, pamatskolas gadi aizritēja Mazsalacā. Viņš turpināja izglītību arodskolā Rīgā, dambretes klubā apguva šīs prāta spēles noslēpumus, drīz vien izpildīja meistarkandidāta normatīvu. Padomju armijā Voiceščuks kļuva par sporta meistaru.

1965.gads. Andris Andreiko sēž labējā malā. Aiz viņa stāv Aivars Voceiščuks. Kreisajā malā sēž Pēteris Freidenfelds. 

Pēc armijas atgriezās Mazsalacā. Ilgus gadus pārstāvēja sporta biedrību “Vārpa”. Viņš daudzus gadus spodrināja Latvijas slavu PSRS 64 lauciņu dambretē, kļūstot par PSRS vicečempionu (ieguva sudraba medaļu). Latvijā vienmēr izcīnīja godalgotas vietas, viņa vadībā Mazsalacas komandas veiksmīgi cīnījās rajona sporta spēlēs. Mazsalacas, Burtnieku, Viesturskolas audzēkņu komandas divus gadu desmitus atradās galvgalī skolēnu sporta spēlēs republikā. Aivars mērķtiecīgi apguva dambretes noslēpumus pašmācības ceļā. Viņa darba dzīve turpinājās Mazsalacā. 1967.gadā IX PSRS komandu sacensībās Latvijas izlases sastāvā kļuva par čempionu. Komandā vēl spēlēja Andris Andreiko, Valdis Zvirbulis, Boriss Gurevičs, Emanuels Mērins, Anatolijs Subotins, Pēteris Popovs, Vello Luhts, Johanna Cine, treneris Pēteris Freidenfelds.

Latvijas čempionāts 64 lauciņu dambretē:

1.vieta – 1970, 1973, 1980, 1982, 1984, 1985, 1986

2.vieta – 1961, 1967, 1968, 1971

3.vieta – 1966, 1972, 1981, 1987

PSRS čempionāts 64 lauciņu dambretē:

1.vieta – 1967 (komandām)

2.vieta – 1976

Padomju Jaunatne, Nr.158 (12.08.1961)

Dambretists, vieglatlēts, futbolists — darba pirmrindnieks.

Republikas 16. dambretes čempionātā piedalījās 3 sporta meistari, 4 meistarkandidāti un 8 pirmās klases dambretisti. Un retais varēja cerēt, ka par čempiona nosaukumu ar favorītiem asi cīnīsies deviņpadsmit gadus vecais Rīgas celtniecības tresta fizkultūras kolektīva biedrs pirmās klases dambretists Aivars Voiceščuks. Bet labāk visu pēc kārtas . .. Pirmos soļus sportā Aivars spēra pirms dažiem gadiem. Zēnam patika spēlēt futbolu, izmēģināt spēku vieglatlētikas celiņā. Ziemā savukārt cieņā bija slēpes un slidas. Šajos sporta veidos jau tika gūti pirmie panākumi.

Tad kādu vakaru draugs uzaicināja Aivaru sev līdzi spēlēt dambreti. Aivars daudz nebēdāja, kad nācās zaudēt ne tikai gados vecākiem, bet arī gados jaunākiem pretiniekiem . . . Un tieši pie dambretes galdiņa viņš atrada savu aicinājumu sportā. Pēc dažiem neatlaidīgu treniņu un teorijas studēšanas mēnešiem tika iegūta trešā sporta klase, vēl pēc nedaudziem — otrā. Bet vienlaikus netika aizmirsti arī pārējie sporta veidi: Aivars bieži bija redzams stadionā. Startējot jauniešu grupā Aivars jau kļuva par pirmās klases dambretistu . .. Pagājušā gada vasarā A. Voiceščuks sāka strādāt Rīgas celtniecības tresta speciālās apdares pārvaldē. Ar Aivara ierašanos celtnieku kopmītnē «atdzīvojās» dambretes un šaha sekcijas. Tika rīkoti turnīri un simultānspēles ne tikai celtnieku kopmītnē Saulkalnes ielā, bet arī kopmītnē Majakovska bulvārī. Jaunajam dambretistam uzdeva vadīt arī fizkultūras kolektīva dambretes un šaha sekcijas. Tresta vieglatlētikas krosā izcīnīta otrā vieta liecina par jaunā sportista vispusīgu sagatavotību. Arī kopmītnes futbola komandā viņš ir labs spēlētājs. Katru gadu sportisti sev izvirza jaunus uzdevumus. Arī Aivaram bija svarīgs uzdevums — 1961. gadā kļūt par meistarkandidātu. -Tas būs grūti, bet centīšos.» tāda bija atbilde biedriem. Šajā gadā A. Voiceščuks pieaugušo grupā spēlēja pirmo gadu. Tas uzlika divkāršu atbildību. Un Aivars nepievīla. Vairāk nekā divus mēnešus ilga cīņas Rīgas 1. klases dambretistu pirmajā čempionātā. Astoņi punkti no lespējamiem 11 un — pirmā meistarkandidāta balle iegūta! Rīgas čempionātā atkal Aivars ir uzvarētāju vidū un iegūst otro meistarkandidāta balli. Kopmītnes istabā, kur dzīvo jaunais dambretists, vakaros ilgi nenodziest gaisma. Jāizanalizē izspēlētās partijas un jāgatavojas jaunām cīņām. Galvenais — teicami sagatavoties XVI republikas čempionātam, jo šeit bija jācīnās ne tikai par uzvaru, bet arī par meistarkandidāta nosaukumu. Arī šis grūtais pārbaudījums tika godam izturēts. Jaunais dambretists bija ciets rieksts pat meistariem.

Nezaudējot nevienu partiju, A. Voiceščuks kopā ar meistaru V. Zvirbuli izcīnīja pa 10.5 punktiem. Šoreiz vēl čempiona godā tika pieredzējušais sporta meistars A. Subotins ar izcīnītiem 11 punktiem no 14. Bet čempionu izdevās noskaidrot tikai pēdējas kārtas pēdēja partijā. Arī darbā apmetējs A. Voiceščuks ir pirmajās rindās.

Kopā ar pārējiem brigādes biedriem jāveic atbildīgs uzdevums — jānodrošina Pļaviņu HES celtnieki ar dzīvokļiem. Un Aivars ir tur. kur soļo septiņgade, tās cēlāju pirmajās rindās.

J. Putniņš

Rīgas celtniecības tresta fizkultūras instruktors

Fotoattēlā – Latvijas izlase PSRS kausa izcīņā (Harkova, 1983).
Komandas dalībnieku vidū – 4 Viktora Adamoviča (stāv centrā) audzēkņi – Genādijs Šapiro, Vladimirs Vigmans, Igors Martinovs, Eva Šapiro. Komandā spēlēja arī Albina Eris, Aivars Voiceščuks, Aleksandrs Mogiļanskis un Aleksandrs Jermakovs.

Atbildēt